Acasă Administrativ S-a umplut Consiliul Local Brașov de pămpălăi! Visători, dive, zâmbăreți și habarniști

S-a umplut Consiliul Local Brașov de pămpălăi! Visători, dive, zâmbăreți și habarniști

0

În loc să crească, calitatea ședințelor Consiliului Local Brașov pare să meargă din rău în mai rău. Totul din cauza partidelor politice care, în loc să trimită pe listele de la alegerile locale și județene oameni competenți, care au realizat ceva în viața lor și pot ajuta comunitatea, promovează persoane alese pe cu totul alte criterii.

Un ”tablou” grăitor al Consiliului Local a putut fi observat și astăzi, în timpul ședinței, când unii aleși locali zâmbeau și dădeau aprobator din cap la orice afirmație a primarului George Scripcaru, în timp ce alții păreau că dorm, căscând din când în când, unii probabil chiar visând.

Cei mai mulți dintre aceștia sunt complet nepregătiți, fără să aibă vreo idee despre ce caută în acel loc. Dar s-au dus pentru imagine, ca să-i vadă lumea „luând decizii” pentru oraș. Din păcate, cu excepția câtorva consilieri precum Alexandra Crivineanu, Ciprian Chiricheș, Cătălin Anton, Vasile Mezdrea, Alexandru Gheorghe, Dan Grigorescu, Gheorghe Cojocaru și, ocazional, Pamela Diaconu sau Sorin Bâscă, restul sunt precum apa sfințită. Mai este și Ciprian Iftime. Când nu le cere colegilor să-i sugă…p…a așa cum a făcut într-un din ședințe, mai are și intervenții pertinente.

În Consiliul Local ar trebui să ajungă oameni bătăioși, care să lupte pentru comunitate, nu persoane lipsite de implicare, care merg acolo doar să ridice mâna.

Nici viceprimarii nu se ridică la nivelul așteptărilor. Aceștia sunt destul de slăbuți. Inclusiv în mandatul trecut, viceprimărița Flavia Boghiu intervenea și luau cuvântul, își apăra primarul, îl degreva de sarcini. Activ și vocal era și Sebastian Rusu, viceprimarul PNL care îl mai contra pe primar. Acum, nu există niciuna, nici alta…

Dovada clară că oamenii din Consiliul Local nu apără interesele brașovenilor stă în cele întâmplate în ultimele săptămâni. Municipiul Brașov este acționar majoritar la Compania Apa Brașov, având 84% din acțiuni împărțite egal cu Consiliul Județean Brașov, fiecare cu câte 42%.

Ați văzut vreun consilier local din Brașov să ridice problema salariilor de 14.000 de euro ale foștilor directori? Nu! Pentru că sunt „pământ de flori” și își apără doar propriile buzunare.

De asemenea, biletul de autobuz va ajunge la 5 lei. Ați văzut vreun consilier local deranjat de acest aspect? Și nu vorbim de populismul USR, pentru că în mandatul lor prețul a crescut de la 2,5 la 4 lei, deci aproape s-a dublat.

În concluzie, pe viitor, alegeți cu grijă unde puneți ștampila. Este nevoie de partide locale și de independenți care să apere cu adevărat interesele municipiului, nu de oameni de partid aleși pe „ochi frumoși”, promovați doar pentru loialitatea față de șefii de partid. E timpul să nu mai lăsăm „pămpălăii” să decidă viitorul Brașovului.