Acasă National Armata Română a integrat un nou sistem anti-dronă primit din SUA

Armata Română a integrat un nou sistem anti-dronă primit din SUA

0
foto: Facebook/ Radu Miruţă

Armata Română dispune, începând de astăzi, de un nou sistem performant de combatere a dronelor, a anunțat ministrul Apărării, Radu Miruță. Potrivit acestuia, sistemul MEROPS, pus la dispoziția României de Statele Unite în cadrul Parteneriatului Strategic, a fost operaționalizat și integrat în dispozitivul național de apărare.

Noul echipament include radar de joasă altitudine, senzori electro-optici și termici, precum și algoritmi de inteligență artificială pentru identificarea țintelor.

Începând de astăzi, o serie de riscuri pentru care înainte nu aveam soluție sunt de acum acoperite”, a transmis ministrul.

Radu Miruță a precizat că sistemul MEROPS va completa capacitățile de apărare până la intrarea în dotare a soluțiilor anti-dronă comandate prin programul SAFE.