Programul lunii martie la Opera Brasov

PROGRAM DE SPECTACOLE MARTIE 2018

Sâmbătă, 3 martie 2018, ora 18.30, Sala Operei

BAL MASCAT – Operă de G. Verdi

Cu: Cristian Bălășescu (Opera Națională Română Timișoara), Cristina Radu, Alexandru Aghenie, Corina Klein, Asineta Răducan, Claudiu Bugnar, Lorand Cristian, Florin Grama, Marian Rește, Dan Popescu

Dirijor: Traian Ichim

Regia: Corinna Boskovsky (Austria)

 

Miercuri, 7 martie 2018, ora 17.00, Casa Mureșenilor

RECITALUL DE LA ORA 5

 

Sâmbătă, 10 martie 2018, ora 18.30, Sala Operei

BAL MASCAT – Operă de G. Verdi

Cu: Cristian Bălășescu (Opera Națională Română Timișoara), Anda Pop, Alexandru Aghenie, Cristina Roșu, Claudiu Bugnar, Lorand Cristian, Florin Grama, Marian Rește, Ștefan Schuller

Dirijor: Traian Ichim

Regia: Corinna Boskovsky (Austria)

 

Miercuri, 14 martie 2018, ora 11.00, Sala Operei

FATA MOȘULUI CEA CUMINTE de Fl. Comișel

Cu: Anca Pănescu, Lăcrămioara Schuller, Mihaela Marele, Sonia Hazarian, Nora Vlad, Lorand Cristian, Iulia Pârlea, Maria Petcu-Catrina, Marcel Zănescu, Bogdan Mirică, Nicolae Zaharia

Regia: F. Marinescu şi V. Popescu

 

Miercuri, 14 martie 2018, ora 17.00, Casa Mureșenilor

RECITALUL DE LA ORA 5

 

Vineri, 16 martie 2018, ora 18.30, Sala Operei

CARMEN – Operă de G. Bizet

Cu: Asineta Răducan, Lăcrămioara Schuller (debut), Nicoleta Chirilă, Cristina Roșu, Cosmin Marcovici (Opera Națională Română Iași), Adrian Mărcan, Marian Rește, Paul Tomescu, Nicolae Zaharia, Dan Ionescu (debut)

Dirijor: Adrian Morar (Opera Națională Română Cluj-Napoca)

Regia: Cristian Mihăilescu

 

Sâmbătă, 17 martie 2018, ora 19.00, Sala PATRIA

REQUIEM de W. A. Mozart

– Concert vocal-simfonic extraordinar –

Cu: Anda Pop, Gabriela Hazarian, Mihai Irimia, Dan Popescu

Corul Academic Radio București – Dirijor: Ciprian Țuțu

Corul Operei Brașov – Dirijor: Leonard Boga

Orchestra Operei Brașov

Dirijor: Mircea Holiartoc

 

 

Miercuri, 21 martie 2018, ora 11.00, Sala de Balet

Lecție de balet

Soliștii și Ansamblul de Balet al Operei Brașov

 

Miercuri, 21 martie 2018, ora 17.00, Casa Mureșenilor

RECITALUL DE LA ORA 5

 

Sâmbătă, 24 martie 2018, ora 18.30, Sala Operei

IL TRITTICO de G. Puccini

Dirijor: Tiberiu Soare (Opera Națională București)

IL TABARRO

Cu: Fülöp Marton (Opera Națională Română Cluj-Napoca), Valentina Mărgăraș, Liviu Iftene, Gabriela  Hazarian, Simonfi Sandor (Opera Națională Română Cluj-Napoca),

Claudiu Bugnar, Dan Ionescu, Maria Petcu-Catrina, Emil Dumbravă (debut)

Regia: Alexandru Nagy

SUOR ANGELICA

Cu: Cristina Radu, Andrada Roșu (Opera Națională Română Cluj-Napoca), Asineta Răducan, Cristina Coatu, Andreea Gurguiatu, Andromeda Nemeș, Daniela Surdeanu, Anca Moguț, Anca Panait, Rodica Iuga                   

Regia: Valentina Mărgăraș

 

GIANNI SCHICCHI de G. Puccini

Cu: Alexandru Aghenie, Simona Manole (debut), Asineta Răducan, Liviu Iftene, Florin Pop (Opera Națională Română Cluj-Napoca), Corina Klein, Marian Rește, Lorand Cristian, Valentin Marele, Cristina Roșu, Paul Tomescu, Nicolae Zaharia, Valer Lucaciu, Florin Grama, Lucian Tămășanu

Regia: Marian Pop

 

Marți și Miercuri, 27 și 28 martie 2018, ora 11.00, Sala Operei

VITRINA CU PERSONAJE (spectacol- lecție pentru copii)

Cu: Cristina Rotundu, Corina Klein, Simona Manole, Maria Petcu-Catrina, Lăcrămioara Schuller, Cristina Roșu, Sonia Hazarian, Cristian Dicu, Mugurel Oancea, Lorand Cristian, Nicolae Zaharia

Regia: Anda Tabacaru-Hogea

La pian: Simona Patriche

 

Miercuri, 28 martie 2018, ora 17.00, Casa Mureșenilor

RECITALUL DE LA ORA 5

 

Joi, 29 martie 2018, ora 18.30, Sala Mică – PATRIA

RECITAL EXTRAORDINAR DE PIAN

Invitată: Mădălina Pașol

 

Sâmbătă, 31 martie 2018, ora 18.30, Sala Operei

COPPÉLIA – Balet pe muzică de L. Delibes

Invitați: Andreea Jura și Dan Haja (Opera Națională Română Cluj-Napoca) și soliști ai Teatrului de Balet Sibiu

Regia și adaptarea coregrafică: Alexandru Fotescu

Leave a Reply

%d bloggers like this: