PROGRAM dedicat Zilei Internaționale a Copilului

PROGRAM

dedicat Zilei Internaționale a Copilului

 29 mai- 5 iunie 2017

29 MAI – 4 IUNIE 2017

FESTIVAL INTERNAŢIONAL DE TEATRU PENTRU COPII

“ARLECHINO -CARAVANAPOVEŞTILOR”, EDIŢIA A III-A

organizator: Teatrul pentru Copii „Arlechino” în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov.

 

– PROGRAM-

 

29 MAI 2017

ora 9.30 – PRINŢUL BROASCĂ

regia: Todor Valov

susţinut deTeatrul pentru Copii şi Tineret “Colibri ”Craiova

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 11.00 – PETER PAN

regia: Cristian Mitescu

susţinut de Teatrul pentru Copii şi Tineret “Căluţul de Mare ”Constanţa

Centrul Cultural Reduta

 

ora 17.00 – ZBOR PRIN POVEŞTI

regia: Violeta Dincă

susţinut de Teatrul Ion Creangă Bucureşti

Centrul Cultural Reduta

 

30 MAI 2017

ora 9.30 – CĂLĂTORIE SPRE CENTRUL PĂMANTULUI – spectacol 3D

regia: Radu Dinulescu, susţinut deTeatrul de Păpuşi “Gulliver” Galaţi

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 11.00 – SOACRA CU TREI NURORI

regia: Mihai Donţu

susţinut de Teatrul pentru Copii si Tineret Vasilache Botoşani

Centrul Cultural Reduta

 

ora 17.00 – DESPRE BĂIATUL LENEŞ spectacol în limba maghiară

regia: Trupa Cimborak

susţinut de Teatrul Cimborak Sf. Gheorghe

Teatrul Arlechino Braşov

 

 

31 MAI 2017

ora 9.30 – PINOCCHIO

regia: Călin Mocanu

susţinut de Teatrul de Păpuşi “Puck ”Cluj Napoca

Centrul Cultural Reduta

 

ora 11.00 – PRINŢESA MECANICĂ

regia: Radu Dinulescu

susţinut de Teatrul pentru copii “Ciufulici ” Ploiesti

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 17.00 – PESCARUL ŞI PEŞTIŞORUL FERMECAT

regia: Magdalena Miteva

susţinut de Teatrul Ion Creangă Bucureşti

Centrul Cultural Reduta

 

 1 IUNIE 2017

ora 12.00 – CRĂIŢA FLORILOR

regia: Victor Ştefaniuc

susţinut de Mini Theatre Ljubljana

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 17.00 – CEI TREI MUŞCHETARI

regia: Cristian Mitescu

susţinut de Teatrul Arlechino

Teatrul Arlechino Braşov

 

 2 IUNIE 2017

ora 10.30 – CRĂIASA ZĂPEZILOR

regia: Adela Moldovan

susţinut Trupa Marionete Arad

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 12.00 – CENUŞĂREASA

regia: Bogdan Tudor Pelerin

susţinut de Compania Pelerin Bucureşti

Centrul Cultural Reduta

 

ora 17.00 – MICA SIRENĂ – spectacol în lb. maghiară

regia: Oana Leahu

susţinut de Teatrul Ariel Târgu – Mureş

Centrul Cultural Reduta

 

 3 IUNIE 2017

ora 10.30 – CAPRA CU TREI IEZI

regia colectivă a Teatrului de păpuşi Prichindel

susţinut Teatrul de păpuşi Prichindel Alba Iulia

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 12.00 – URSUL PĂCĂLIT DE VULPE

regia: George Popa

susţinut de Teatrul de păpuşi Brăila

Teatrul Arlechino Braşov

 

 

 

ora 17.00 – DON’T GIVE UP- spectacol  interactiv în lb. engleză

regia: Vesselin Vassilev

susţinut de Vessel Theatre Bulgaria

Teatrul Arlechino Braşov

 

 4 IUNIE 2017

ora 10.30 –  RIDICHEA URIAŞĂ

regia: Florin Dumitru

susţinut Teatrul pentru copii şi tineret Aşchiuţă

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 12.00 – MAGAZINUL CU JUCĂRII

regia: Toma Hogea

susţinut de Teatrul pentru copii şi tineret „Merlin” Timişoara

Centrul Cultural Reduta

 

PIAŢA SFATULUI

30 MAI 2017

 

orele 11.00 -20.00 –Spectacol maraton

”VIVAT COPILĂRIA PE TĂRÂMUL MINUNILOR” ediţia a XVI-a

Muzică şi dans, concursuri, ateliere de creaţie, tobogan gigantic, multă îngheţată, baloane şi surprize.

ora 18.00 – Concurs Kendama Club Braşov

organizatori:Fundaţia transilvania Expres, Asociaţia Viva la Musica, Poşta Română cu sprijinul Primăriei Municipiului Braşov, Jandarmeriei Braşov, Inspectoratul Şcolar Judeţean Braşov şi al Societăţii Naţionale de Cruce Roşie România

 

SALA „PATRIA”

 

31 MAI 2017

 

ora 19.00 – CONCERT SIMFONIC -„LA PORȚILE AFIRMĂRII”

dirijori: Emil Vișinescu, Mihaela Istrati, Bianca Oprea,Răzvan Apetrei

soliști: Paul Cristian Ionescu, Sergiu Poparad, Pavel Patriche, Anamaria Crainic, Theona Rionesei, Martin Arvay, Octavian Pîrlea

susţinut de Filarmonica Braşov

 

1 IUNIE 2017

 

ora 17.00 – Recitalul „ȘTAFETA UNEI GENERAȚII”, ajuns la cea de-a VIII-a ediție,

susținut de copiii angajaților Operei Brașov, cei care vor duce mai departe meseria de muzicieni a părinților lor.

participanți: Radu Tomescu, Sara Györfi, Ruxandra Petre, Andrei Cucu, Cristina Popescu,

Maia Garștea-Wengorz, Ana Irimia, Sabina Istrate, Anastasia Ciulică, Ioana Grămadă, Pavel Patriche, Cleopatra Pânzaru, Pavel Pârlea, Mihai Schuller, Otilia Scriminț, Mihaela Zaharia, Alexandru Iuga, Marc Mezei, Izabella Dicu, Andreea Vodă, Alexandru Vodă, Nicoleta

Porancea, Adrian Pintea.

Evenimentul are loc cu prilejul Zilei Internaționale a Copilului și este suținut de următorii sponsori și parteneri: Compania Kronospan, Coresi Shopping Resort, Asociația Culturală FANZIN, Asociația Internațională a Femeii Creștine Brașov, Biblioteca Județeană „George Barițiu” Brașov.

Intrarea la acest recital este liberă.

Sala „Patria”-Sala Muzicii de Cameră

 

 

SALA „PATRIA” – CINEMATECA

 

1 IUNIE 2017

 

ora 20.00 – Comedy Classics – Special de ziua copilului- Mary Poppins (SUA, 1964)

regia: Robert Stevenson, cu: Julie Andrews, Dick Van Dyke

Comedie, muzical, 5 premii Oscar

 

DEALUL CETĂŢII DIN BRAŞOV

 

1 – 5 IUNIE  2017

 

SERBĂRILE CETĂŢII BRAŞOVULUI

organizator: Junii Braşovului în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov

 

1 IUNIE  2017

orele 11.00 – 20.00 -Cetatea copiilor

Distracție, activități, pictură, ateliere, concursuri, concerte pentru copii

Concert muzică ușoară susținut de copii

 

2 IUNIE  2017

orele 11.00 – 20.00 – Cetatea copiilor

Distracție, activități, pictură, ateliere, concursuri, concerte pentru copii

Concert muzică ușoară susținut de copii

Recital – Formația ATOMIC

3 IUNIE  2017

Târgul Cetății

orele 12.00 – 15.00 – Parada JUNILOR

Traseu: (Piața Sfatului – Mureșenilor – Eroilor – Primărie –

Colonel Buzoianu – Maior Cranța – Cetate)

orele 15.00 – 20.00 – Dansuri populare, recitaluri de muzică folclorică,

recital taragot, muzică de fanfară

 

4 IUNIE  2017

Maialul Junilor Brașovecheni

orele 12.00 – 20.00 – Hora Junilor, Aruncarea buzduganului, Petrecere câmpenească

Recitaluri: Taraful Plaiuri Transilvane și Robert Tarnoveanu

 

5 IUNIE  2017

STRAJA ROCK

orele 11.00 – 16.00 – Ateliere

orele 16.00 – 20.00 – Concerte pop-rock

Trupe: Around The World, Four Dimensions, Prefix Tm, Rym, Show Down

 

ACTIVITĂȚI ZILNICE

Târg cu degustare de produse tradiționale și dulciuri

Ateliere de pictură pe sticlă și lemn, modelaj în lut, crestături în lemn,

fierărie, încondeiat ouă, cusut și brodat accesorii tradiționale

Inițiere în Hora JUNILOR

Atelier Ecvestru şi de aruncat Buzduganul

 

GRĂDINA ZOOLOGICĂ BRAŞOV

 

1 IUNIE 2017

orele11.00-19.00 – JOCURILE COPILĂRIEI

Face painting, desene pe asfalt, ateliere de creaţie

Intrarea gratuită pentru copii sub 14 ani

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: