Cele mai iubite spectacole de comedie din țară se joacă la Brașov, la “Săptămâna Comediei” VIDEO

8 spectacole de teatru, dintre care 7 în premieră pentru brașoveni, se joacă la Teatrul Sică Alexandrescu din Brașov în perioada 14-21 mai, la “Săptămâna Comediei”, eveniment organizat de Asociația Culturală Fanzin. Festivalul, ajuns la cea de-a V-a ediție, își propune să aducă la Brașov cele mai iubite comedii de către publicul din întreaga țară.

Deschiderea oficială a festivalului va avea loc duminică, 14 mai cu o avanpremieră a Teatrului Sică Alexandrescu, ”Prins în plasă”, de Ray Cooney, în regia lui Cristian Ioan.

Teatrul Odeon din București aduce la Brașov spectacolul ”Svejk”, ce are la bază dramatizarea realizată de regizorul Alexandru Dabija, inspirată de cartea scrisă de Jaroslav Hašek – ”Peripețiile bravului soldat Švejk” (traducerea Jean Grosu). Pe scenă vor urca Pavel Bartoș, Cezar Antal, Ioan Batinaș, Mircea Constantinescu, Sabrina Iașchevici, Dorina Lazăr, Ruxandra Maniu, Paula Niculiță, Alexandru Papadopol, Gabriel Pintilei, Anda Saltelechi, Mihai Smarandache, Silvian Vâlcu, Veronica Gherasim și Dan Iosif.

Teatrul Metropolis vine la Brașov cu două piese – „Tartuffe sau Impostorul” în regia lui Victor Ioan Frunză și „Domnul Ibrahim și florile din coran”, în regia lui Chris Simion, spectacol premiat anul trecut în cadrul mai multor evenimente şi festivaluri.

Unul dintre cele mai iubite spectacole ale Teatrului Excelsior, ”The History Boys. Povești cu parfum de liceu”, va fi jucat pentru prima dată la Brașov. După un text de Alan Bennett, în regia lui Vlad Cristache, spectacolul cu, pentru și despre tineri, surprinde anarhiile vârstei, intrigile de cancelarie, și relațiile elevi-profesori.

Teatrul Mic aduce la Brașov ”Rendez-vous pe Lună” de Alexandr Galin, în regia lui Gelu Colceag, o aniversare a iubirii pierdute și regăsite, o încercare a unui bărbat pentru a intra în grațiile unei femei frumoase.

Teatrul Național ”I. L. Caragiale” este reprezentat de „Micul Infern”, o comedie despre iadul conjugal, așa cum numim, cei mai mulți dintre noi, instituția matrimonială, în regia lui Mircea Cornișteanu, cu Ileana Stana Ionescu, Rodica Popescu Bitănescu, Ilinca Goia, Liviu Lucaci, Marius Rizea, Dragoş Stemate, Daniel Badale, Fulvia Folosea.

De la Craiova, de la Teatrul Național ”Marin Sorescu”, vine „Spargerea”, în regia lui Dragoș Alexandru Mușoiu, o dramatizare după nuvela “Jaf armat” de Răzvan Petrescu, o comedie neagră condusă cu fantezie, cu Claudiu Bleonț în rol principal.

Brașovenii vor avea ocazia, timp de 8 zile, să-i vadă pe cei mai îndrăgiți actori români: Pavel Bartoş, Alexandru Papadopol, Dorina Lazăr, Adela Mărculescu, Ileana Stana Ionescu, Rodica Popescu Bitănescu, Claudiu Bleonţ, Marian Râlea, Magda Catone și mulți alții.

Biletele pentru Săptămâna comediei s-au pus în vânzare online pe www.biletebrasov.ro și la casieria Teatrului Sică Alexandrescu.

Organizator: Asociația Culturală Fanzin

Proiect cofinanțat din bugetul Municipiului Brașov

Partener instituțional: Teatrul Sică Alexandrescu Brașov

Mașina Oficială a festivalului: Honda

Partener culinar: Sergiana Poiana Mărului

 

PROGRAMUL FESTIVALULUI NAȚIONAL DE TEATRU

”SĂPTĂMÂNA COMEDIEI”, Ediția a V-a

14-21 mai 2017, Brașov

 

 PROGRAM TEATRUL “SICĂ ALEXANDRESCU”

 

Deschiderea Oficială

Duminică, 14 mai

Ora 19:00, Sala mare

Teatrul Sică Alexandrescu Brașov: ”Prins în plasă”

Spectacol în avanpremieră

de Ray Cooney

Traducerea: Marian Popescu

Regia: Cristian Ioan

Scenografia: Alexandra Dumitriu

Regia Tehnică: Vasile David, Bărbulescu Constantin

Cu: Mihai Bica, Mihai Giurițan, Gabriela Butuc, Carmen Moruz/Ligia Stan, Tudor Hurmuz/Vlad Pavel, Claudia Suliman, Gabriel Costea

Preț bilet: 35 lei

 

Luni, 15 mai

Ora 19:00, Sala mare

Teatrul Odeon București: ”Svejk”

după Jaroslav Hašek

Regia: Alexandru Dabija

Cu: Pavel Bartoş, Cezar Antal, Ioan Batinaş, Mircea Constantinescu, Marius Damian, Sabrina Iașchevici / Alina Berzunțeanu, Dorina Lazăr, Ruxandra Maniu, Paula Niculiţă, Alexandru Papadopol, Gabriel Pintilei, Anda Saltelechi, Mihai Smarandache, Silvian Vâlcu, Veronica Gherasim, Dan Iosif

Durata: 2h 10’

Preț bilet: 75 lei

 

Marți, 16 mai

Ora 19:00, Sala mare

Teatrul Metropolis București: „Tartuffe sau Impostorul”

de J.B.P. Molière

Versiune scenică: Victor Ioan Frunză

Cu: Adela Mărculescu, Sorin Miron, Nicoleta Hâncu, Mihaela Velicu, Adrian Nicolae , Andrei Huţuleac , George Costin, Carol Ionescu, Elena Ghimpeţeanu

Durata: 1h 20’

Preț bilet: 65 lei

Spectatorii sub 16 ani nu au acces!

 

Miercuri, 17 mai

Ora 19:00, Sala mare

Teatrul Excelsior București: ”The History Boys. Povești cu parfum de liceu”

de Alan Bennet

Regia: Vlad Cristache

Cu: Mihai Dinvale, Cristian Popa, Daniela Ioniţă-Marcu, Cristian Nicolaie, George Albert Costea, Alexandru Ion, Cezar Grumăzescu, Gabriel Costin, Ionuț Vișan, Dan Clucinschi, Alexandru Voicu, Radu Mateucă

Durata: 2h 40’ (cu pauză)

Preț bilet: 50 lei

Recomandare: 16+

 

Joi, 18 mai

Ora 19:00, Sala mare

Teatrul Mic București: „Rendez-vous pe lună”

 

de Alexandr Galin

Regia: Gelu COLCEAG

Cu: Dan Condurache, Claudiu Istodor, Ruxandra Enescu, Ana Bianca Popescu, Doina Teodoru, Beatrice Peter, Valentina Popa,  Ioana Pashca, Vlad Corbeanu

Preț bilet: 50 lei

 

Vineri, 19 mai

Ora 19:00, Sala mare

Teatrul Național ”I. L. Caragiale” București: „Micul Infern”

de Mircea Ștefănescu

Regia: Mircea Cornișteanu

Cu: Ileana Stana Ionescu, Rodica Popescu Bitănescu, Ilinca Goia, Liviu Lucaci, Marius Rizea, Dragoş Stemate, Daniel Badale, Fulvia Folosea

Durata: 2h 30’ (cu pauză)

Preț bilet: 65 lei

 

Sâmbătă, 20 mai

Ora 19:00, Sala mare

Teatrul Național ”Marin Sorescu” Craiova: „ Spargerea”

după Răzvan Petrescu

Regia: Dragoș Alexandru Mușoiu

Cu: Claudiu Bleonţ, Iulia Lazăr, Angel Rababoc, Adrian Andone, Cătălin Vieru, Iulia Colan, Gabriela Baciu, Anca Dinu, Eugen Titu

Durata: 1h 30’

Preț bilet: 50 lei

 

Închiderea Oficială

Duminică, 21 mai

Ora 19:00, Sala mare

Teatrul Metropolis București: „Domnul Ibrahim și florile din coran”

de Eric-Emmanuel Schmitt

Regia: Chris Simion

Cu: Marian Râlea, Vlad Logigan, Claudiu Bleonţ, Lia Bugnar, Magda Catone, Amelia Ursu, Elena Ghimpețeanu

Durata: 2h

Preț bilet: 65 lei

Nerecomandat tinerilor sub 14 ani!

 

 

Spectacol premiat la FESTIVALUL DE DRAMATURGIE CONTEMPORANĂ de la Brașov, ediţia XXVII-a cu următoarele premii:

  • Marele Premiu: spectacolul „Domnul Ibrahim şi florile din Coran”, de Eric Emmanuel Schmitt, Teatrul Metropolis Bucureşti
  • Premiul special al juriului: Marian Râlea, pentru rolul Ibrahim, din spectacolul „Domnul Ibrahim şi florile din Coran”, de Eric Emmanuel Schmitt – Teatrul Metropolis Bucureşti
  • Premiul pentru regie: Chris Simion, pentru spectacolul „Domnul Ibrahim şi florile din Coran”, de Eric Emmanuel Schmitt, Teatrul Metropolis Bucureşti
  • Premiul pentru scenografie: Maria Miu, pentru scenografia spectacolului „Domnul Ibrahim şi florile din Coran”, de Eric Emmanuel Schmitt, regia Chris Simion – Teatrul Metropolis Bucureşti

 

 

Biletele au fost puse in vanzare ONLINE pe www.biletebrasov.ro   și la casieria Teatrului Sică Alexandrescu

 

 

 

 

 

               

PROGRAM CENTRUL CULTURAL REDUTA

 

Luni, 15 mai

Ora 18:00,

Alice în Țara Minunilor

Costume: Mirela Diaconu

Decor: Flavia Varga

Regie și proiecție: Florina Dumitrache

Versuri: Ioana Ginghina

Compozitor: Eduard Petru Jighirgiu

Producător: MiniArtShow by Ioana Ginghină

Cu: Tatiana Selaru / Andra Mirescu, Daniel Marcu, George Lepadatu, Andreea Gaica/ Andreea Mera, Diana Manaila

Preț bilet: 35 de lei.

Biletele sunt disponibile la casa de bilete a Centrului Cultural Reduta.

Vârstă recomandată copii: 4-10 ani

 

 

PROGRAM FILME SĂPTAMÂNA COMEDIEI @ CINEMATECA PATRIA

 

Luni, 15 mai

Ora 20:00 – Seara filmului european

Viata e frumoasă / La vita è bella (Italia, 1997)

Regia: Roberto Benigni

Cu: Roberto Benigni, Nicoletta Braschi

Genul: dramă, comedie

Durata: 116 min.

3 premii Oscar –Oscar pentru cel cel mai bun film strain 1996

Marele premiu al Juriului la festivalul de la Cannes 1998

Intrarea liberă

 

Marți, 16 mai

20:00 – Film Cult

Cursa de la miezul nopții / Midnight Run (SUA, 1988)

Regia: Martin Brest

Cu: Robert De Niro, Charles Grodin

Genul: comedie, acțiune

Durata: 126 min.

Intrarea liberă

 

 

Miercuri, 17 mai

20:00 – Special Cannes Palme d’Or

MASH (SUA, 1970)

Regia: Robert Altman

Cu: Donald Sutherland, Elliott Gould, Robert Duvall

Genul: comedie neagră, război

Durata; 116 min.

Palme d’Or la Festivalul de la Cannes

Premiul Oscar pentru cel mai bun scenariu

Intrarea liberă

 

Joi, 18 mai

20:00 – Comedy Classics

Marea hoinăreală / La Grande Vadrouille (Franța, 1966)

Regia: Gerard Oury

Cu: Louis de Funès, Bourvil

Genul: comedie

Durata: 130 min.

Intrarea liberă

 

Vineri, 19 mai

20:00 – Seara filmului românesc

6.9 pe scara Richter (2016)

Regia: Nae Caranfil

Cu: Laurențiu Bănescu, Maria Obretin, Teo Corban

Genul: comedie, muzical

Durata: 116 min.

Preț bilet: 10 lei

 

Sâmbătă, 20 mai

17:00 – Mari actori

Aripioară sau picior / L’aile ou la cuisse (Franța, 1976)

Regia: Claude Zidi

Cu: Louis de Funès, Coluche

Genul: comedie

Durata: 104 min.

Intrarea liberă

 

19.00: – Mari regizori

Din dragoste pentru Roma / To Rome with Love (SUA-Italia, 2012)

Regia: Woody Allen

Cu: Woody Allen, Penélope Cruz, Jesse Eisenberg

Genul: comedie romantică

Durata: 110 min.

Intrarea liberă

 

Duminică, 21 mai

17:00 – Golden Classics

Aventurile rabinului Iacob/ Les aventures de Rabbi Jacob (Franța, 1973)

Regia: Gerard Oury

Cu: Louis de Funès, Miou-Miou

Genul: comedie

Durata: 95 min.

Intrarea liberă

 

19.00 – Seara de Oscar

Apartamentul/ The Apartment (SUA, 1960)

Regia: Billy Wilder

Cu: Jack Lemmon, Shirley McLaine

Genul: comedie dramatică

Durata: 125 min.

5 premii Oscar

Intrarea liberă

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PROGRAM TEATRU DE STRADĂ

 

Acces gratuit pentru toate categoriile de public

 

Duminică, 14 mai

Ora 17:30 – Piața Sfatului – Str. Republicii

”Suflet de statuie” – Din viața satului

Spectacol statui vivante

Teatrul Vostru Sibiu

 

Ora 18:30 – Teatrul Sică Alexandrescu

”Suflet de statuie” – Din viața satului

Spectacol statui vivante

Teatrul Vostru Sibiu

 

Ora 19:30 – Coresi Shopping Resort

”Suflet de statuie” – Din viața satului

Spectacol statui vivante

Teatrul Vostru Sibiu

 

 

Luni, 15 mai

Ora 17.00 – Parcul Trandafirilor (Răcădău)

Aventurile lui Oac Oac

Construcție păpuși: Tomos Tunde

Scenografie: Silvian Duică și Georgia Gulea

Muzică: Georgia Gulea și Silvian Duică

Un spectacol de Silvian Duică

Spectacol prezentat de Teatrul Strada Brașov

 

Ora 17:30 – Piața Sfatului – Str. Republicii

”Suflet de statuie” – D’ale lui DRACULA

Spectacol statui vivante

Teatrul Vostru Sibiu

 

Ora 18:30 – Teatrul Sică Alexandrescu

”Suflet de statuie” – D’ale lui DRACULA

Spectacol statui vivante

Teatrul Vostru Sibiu

 

Ora 19:30 – Coresi Shopping Resort

”Suflet de statuie” – D’ale lui DRACULA

Spectacol statui vivante

Teatrul Vostru Sibiu

 

 

 

Marți, 16 mai

Ora 17.00, Parcul Tractorul

Fata săracului cea isteață

după  Petre Ispirescu

Scenografia/ construcție păpuși: Daniel Roșca

Cu: Iulian Ene, Georgia Gulea și Silvian Duică

Spectacol de marionette prezentat de Teatrul Strada Brașov

 

 

Ora 17:30 – Piața Sfatului – Str. Republicii

”Suflet de statuie” – Noroc!

Spectacol statui vivante

Teatrul Vostru Sibiu

 

Ora 18:30 – Teatrul Sică Alexandrescu

”Suflet de statuie” – Noroc!

Spectacol statui vivante

Teatrul Vostru Sibiu

 

Ora 19:30 – Coresi Shopping Resort

”Suflet de statuie” – Noroc!

Spectacol statui vivante

Teatrul Vostru Sibiu

 

 

Miercuri, 17 mai

Ora 17.00, Parcul Trandafirilor (Răcădău)

Punguța cu 2 bani

dupa Ion Creangă

Un spectacol de Silvian Duică

Spectacol de păpuși de Teatrul Strada Brașov

 

Ora 17:30 – Piața Sfatului – Str. Republicii

”Suflet de statuie” – Arlechini și colombine

Spectacol statui vivante

Teatrul Vostru Sibiu

 

Ora 18:30 – Teatrul Sică Alexandrescu

”Suflet de statuie” – Arlechini și colombine

Spectacol statui vivante

Teatrul Vostru Sibiu

 

Ora 19:30 – Coresi Shopping Resort

”Suflet de statuie” – Arlechini și colombine

Spectacol statui vivante

Teatrul Vostru Sibiu

 

Joi, 18 mai

Ora 17.00 – Parcul Tractorul

Muzicanții din Bremmen

după Frații Grimm

Scenografia: Silvian Duică

Regie: Silvian Duică

Spectacol de divertisment cu și fără păpuși

Spectacol prezentat de Teatrul Strada Brașov

 

Ora 17:30 – Piața Sfatului – Str. Republicii

”Suflet de statuie” – Fantezia gonflabilă

Spectacol statui vivante

Teatrul Vostru Sibiu

 

Ora 18:30 – Teatrul Sică Alexandrescu

”Suflet de statuie” – Fantezia gonflabilă

Spectacol statui vivante

Teatrul Vostru Sibiu

 

Ora 19:30 – Coresi Shopping Resort

”Suflet de statuie” – Fantezia gonflabilă

Spectacol statui vivante

Teatrul Vostru Sibiu

 

Vineri, 19 mai

Ora 17.00 – Piața Sfatului

Scufița Roșie

după Frații Grimm

Spectacol de divertisement cu Silvian Duica și Georgia Gulea

Voci: Miruna Vaju și Silvian Duica

Spectacol prezentat de Teatrul Strada Brașov

 

Ora 17:30 – Piața Sfatului – Str. Republicii

”Suflet de statuie” – Lumea albă -Tablou vivant

Spectacol statui vivante

Teatrul Vostru Sibiu

 

Ora 18:30 – Teatrul Sică Alexandrescu

”Suflet de statuie” – Lumea albă -Tablou vivant

Spectacol statui vivante

Teatrul Vostru Sibiu

 

Ora 19:30 – Coresi Shopping Resort

”Suflet de statuie” – Lumea albă – Tablou vivant

Spectacol statui vivante

Teatrul Vostru Sibiu

 

Sâmbătă, 20 mai

Ora 13.00, Intersecție Str. Michael Weiss cu Str. Republicii

Cei trei Purceluși

Spectacol gen Muppets Show

Spectacol prezentat de Teatrul Strada Brașov

 

Ora 17:30 – Piața Sfatului – Str. Republicii

”Suflet de statuie” – Prințese și vrăjitori

Spectacol statui vivante

Teatrul Vostru Sibiu

 

Ora 18:30 – Teatrul Sică Alexandrescu

”Suflet de statuie” – Prințese și vrăjitori

Spectacol statui vivante

Teatrul Vostru Sibiu

 

Ora 19:30 – Coresi Shopping Resort

”Suflet de statuie” – Prințese și vrăjitori

Spectacol statui vivante

Teatrul Vostru Sibiu

 

 

Duminică, 21 mai

Ora 13.00, Intersecție Str. Michael Weiss cu Str. Republicii

Trei iezi cucuieți

Scenariul și Regia: Silvian Duică

Scenografie, construcție păpuși: Iulian Ene

Spectacol prezentat de Teatrul Strada Brașov

 

Ora 17:30 – Piața Sfatului – Str. Republicii

”Suflet de statuie” – Din viața satului

Spectacol statui vivante

Teatrul Vostru Sibiu

 

Ora 18:30 – Teatrul Sică Alexandrescu

”Suflet de statuie” – Din viața satului

Spectacol statui vivante

Teatrul Vostru Sibiu

 

Ora 19:30 – Coresi Shopping Resort

”Suflet de statuie” – Din viața satului

Spectacol statui vivante

Teatrul Vostru Sibiu

&nbsp

Leave a Reply

%d bloggers like this: